Admin Panel

Yahoo ID status checker:

danicicovlad.hi5.com

vineri, 8 ianuarie 2010

Să scriem corect! Cu un i - cu doi i - cu trei i

Dida's Blog - www.andreeam.net
O citez pe Dida dintr-un articol scris pe forum.softpedia.com:

Verbul a fi la conjunctiv se scrie cu 2 i. Exemple: "să fii cuminte", "să fii acolo mâine"; negativ: "să nu fii nepoliticos", etc.

La conjunctiv perfect se scrie cu un i. Exemple: "să fi mers", "să fi fost altcineva", etc. La fel la negativ: "să nu fi mers".

La imperativ, a fi se scrie cu 2 i: Exemple: "Fii cuminte!". La negativ, un singur i: "Nu fi obraznic!"

Cum am scris mai sus, perfect simplu, persoana I, pentru verbele care se termină în i, apar 2 i: "eu revenii", "eu întâlnii", etc.

Verbul a şti. Indicativ prezent, pers. II: "tu ştii"; negativ: "tu nu ştii".

Conjunctiv: "tu să ştii"; negativ: "tu să nu ştii".


La viitor, verbele care se termină cu i nu mai primesc alt i. Rămâne unul. Exemplu: "voi fi mâine acolo", "vei şti lecţia", "voi reveni curând", etc.

La substantive:
- forma singular: copil
- plural: copii: "Cinci copii se jucau."
- articulat: copiii: "Copiii aceia cinci se jucau."

singular: uliu
plural: ulii
articulat: uliii

Deci, când forma de plural conţine 2 i, articolul hotărât mai adaugă un i =>  3 i

forma singular: cal
plural: cai
articulat: caii

Când pluralul are un singur i, articolul mai adaugă unul => 2 i.

3 comentarii:

  1. wow asta chiar e folositor.. mai ales ca eu din frageda pruncie am o problema cu iii astia :))
    totusi mi`am facut un test online si mi`a spus ca folosesc ft bine limba romana, m`a plasat la nivelul de lingvist :)) poate totusi ma subapreciez :))

    RăspundețiȘtergere
  2. @biul

    Ne poți indica și nouă - cititorilor - un astfel de test ? :D

    RăspundețiȘtergere
  3. deci în clasa 8-a toate cuvintele mele aveau doar un i :))

    RăspundețiȘtergere

tutunul dăunează grav sănătății
(tutunul dăunează grav sănătății)